Kalp ameliyatları kabus olmaktan çıkıyor! Küçük kesi kalp cerrahi mucizesi…

Hastaların korkulu rüyası haline gelen kalp ameliyatları artık ufacık bir kesikle gerçekleştirilebilecek. Yaklaşım dünya tıp literatüründe “Anahtar Deliğinden Kalp Cerrahisi” olarak bilinirken, Türkiye’de ve dünya genelinde sınırlı sayıda sağlık kuruluşunda sunulan “Küçük Kesi Kalp Cerrahisi” merkezlerinden biri haline geldi. İşte, küçük kesi ile gerçekleştirilen kalp ameliyatları!

HASTALAR AÇIK KALP AMELİYATINDAN ENDİŞE DUYUYOR!

Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Köksal’ın liderliğindeki bu merkez, uygun hastalarda tüm kalp ameliyat türlerini küçük kesi yöntemiyle gerçekleştirme amacını taşıyor. Prof. Dr. Köksal, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, geleneksel kalp ameliyatlarının hastalar arasında endişeye neden olduğunu belirtti. Bu ameliyatlar genellikle hastanın göğsünün tamamını keserek yapıldığından, hastaları ciddi korkularla karşı karşıya bırakıyor.

“Küçük Kesi Kalp Cerrahisi Merkezi” sayesinde kalp hastaları daha az korku ve endişeyle ameliyat olabilirken, daha hızlı bir iyileşme süreci ve daha az rahatsızlık yaşama fırsatına sahip oluyorlar. Bu yaklaşım, hastaların yaşam kalitesini artırmayı hedefliyor ve her türlü kapak ve koroner baypas ameliyatına ihtiyaç duyan hastaların daha konforlu bir deneyim yaşamalarına yardımcı oluyor.

KÜÇÜK KESİ İLE YAPILAN KALP AMELİYATININ BİRÇOK AVANTAJI VAR!

Prof. Dr. Köksal, “Küçük kesi ile yapılan kalp ameliyatları arasında; uygun hastalarda çalışan kalpte küçük kesi ile koroner bypass ameliyatı, çalışan kalpte küçük kesi ile mitral kapak tamiri ve kapak değişim ameliyatları, çalışan kalpte triküspit kapak tamiri ameliyatı, küçük kesi ile aort kapak ameliyatları yer almaktadır” dedi.

Küçük kesi ile yapılan kalp ameliyatları göğüs ön kemiği kesilmeden, küçük kesi ile yandan kaburgaların arasından gerçekleştiriliyor.  Bu ameliyat şeklinin hastalar için birçok avantajı bulunduğunu da vurgulayan Prof. Dr. Köksal, göğüs ön kemiğinin kesilmediği küçük kesi ameliyatlarında hastaların daha hızlı iyileştiğini ve günlük aktivitelere daha erken dönebildiklerini belirtti.

Ayrıca, enfeksiyon riskinin daha düşük olduğunu ve ameliyat sonrası ağrıların azaldığını ekledi. Bunun yanı sıra, ameliyat izinin daha az olması da hastalar için önemli bir kozmetik avantaj sunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x