İsrail-Filistin savaşı: Türkiye’nin “garantör ülkeler” teklifine Rusya’dan olumlu cevap

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kuzey Kore ziyaretinde yaptığı açıklamada Rusya’nın, Türkiye’nin İsrail-Filistin çatışmasının tarafları için bir “garantör ülkeler” sistemi oluşturma teklifini görüşmeye ve değerlendirmeye hazır olduğunu söyledi.

Konuyla ilgili olarak Türkiye’yle iletişim halinde olduklarını söyleyen Lavrov, “Her türlü yapıcı öneriyi görüşmeye hazırız. Geçen gün duyduğum bu girişimin, gerilimi azaltma ve durumu normalleştirme arzusundan kaynaklandığı açıktır. Tam olarak ne kastedildiğini elbette bu konuda temas halinde olduğumuz Türk dostlarımızdan da duymak isteriz.” dedi.

Lavrov, “Birilerinin çıkarlarını diğerlerinin çıkarları pahasına dayatmak yerine, tarafların çıkarlarının dengelenmesine dayanan her türlü yaklaşımdan yanayız. Bana öyle geliyor ki Türkiye’nin teklifi böyle bir dengeyi sağlama arzusundan kaynaklanıyor. Bunu değerlendirmek için işbirliği yapmaya hazırız.” diye de ekledi.

BAKAN FİDAN AÇIKLAMIŞTI

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, bazı ülkelerin Filistin adına bazı ülkelerin ise İsrail adına garantör olduğu yeni bir yapı oluşturularak, sorunları iki devletin de taleplerini gözeterek çözme teklifini sunmuştu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x