Meclis’te gerginlik: ‘Osman’ı arsız ettik’, ‘Gel stajyer kabadayı’

TBMM Genel Kurulu’nda, Hakkari Belediyesi’ne kayyım atanmasına tepki gösteren DEM Partili milletvekilleri, kürsü işgali eylemi yapmıştı. AK Partililer, DEM Partilerin ellerindeki pankartları zorla alıp yırtmış, yaşanan arbede AK Parti Ankara Milletvekili Osman Gökçek’in DEM Partili bir vekile saldırdığı görülmüştü.

TBMM Genel Kurulu’nda bugünkü görüşmelerde söz alan CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, AK Parti’ye tepki gösterdi.

Başarır, “Dün bu Meclis’te hiç istemediğimiz olaylar oldu. Öncelikle, dönem dönem bu Meclis’te, mesela, Saadet Partisi’ne sıra vermediğimiz zaman oturma eylemi yaptılar. Özlem Zengin, AKP Grup Başkanvekili bir gün bize kızdı, hem Meclis kürsüsünü işgal etti hem de ‘Haydi arkadaşlar, haydi’ dedi, herkesi dışarı davet etti. DEM Grubu da Hakkari’de yaşanan olayla ilgili bir tepkisini ortaya koydu. Şimdi, her demokratik tepkide güç kullanırsak, yumruklar konuşursa, kadın milletvekillerine vurulursa bu olur mu arkadaşlar?” dedi.

Osman Gökçek’in saldırısını savunan paylaşım yaptığını belirten Başarır, “Daha kötüsünü söylemek isterim: Meclis’te kavgalar oldu, olmuştur, olacaktır ama bu kavga olduktan sonra bir milletvekiliniz -bakın, ismini de veriyorum, Osman Gökçek- tweet atıp, önce yumruklu bir resmini paylaştırıp sonra ‘Tüm şehit ve gazi yakınları bana teşekkür ediyor’ gibi seviyesiz bir paylaşım yaparsa işte bu olmaz, işte bu olmaz; buna izin vermeyin. Birisi bu arkadaşa, burası Beyaz TV değil desin, birisi bu arkadaşa, burası babanın Twitter sayfası değil desin, birisi bu arkadaşa burası Türkiye Büyük Millet Meclisi desin. Sonra kadın milletvekillerine vurmak ne demek, ne demek? Meclis kapandıktan sonra, burada bulunan arkadaşlarımıza saldırmak olmaz, bunun sonu yok. Osman Bey, burada, gelecek, arkanıza geçecek, arkadaşları ‘Yumruk vurdun’ diyecek, bunu paylaştıracak. Yav, Osman sen şu gruptaki herhangi bir milletvekilini sokakta görsen 80 metre kaçıyorsun; klavye kabadayısı, sosyal medya kabadayısı; olmaz, olmaz” ifadelerini kullandı.

AK Parti milletvekillerinden gelen tepkilere yanıt veren Başarır, “Osman’ı savunursan bak, vurgun yersin, onun seviyesi dibin de altında. Osman’ı savunmayın, onun savunulacak tarafı yok. Lütfen uyarın arkadaşınızı, bir daha asla ve asla İYİ Parti olur, MHP olur, DEM olur, AK Parti olur; böyle şeyler kullanamaz” diye konuştu.

GÖKÇEK: FİKRİ SAĞLAR’IN DEDİĞİ GİBİ MAFYA AVUKATI

Ali Mahir Başarır’ın ardından söz alan Osman Gökçek, “Özellikle şunu söylemek istiyorum: Cumhuriyet Halk Partisi eski milletvekili Sayın Fikri Sağlar’ın tabiriyle bir mafya avukatı olan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin aziz ordusuna ‘Satılmış ordu’ diyen ve bununla birlikte mahkeme salonlarını eşkıya gibi basan bir adamın bana kalkıp bu anlamda terbiye öğretmesi mümkün değildir” dedi.

“Ayrıyeten kendi koridorlarında, kendi milletvekili tarafından tokatlandığı zaman ben buradan bir AK Partili milletvekili olarak kendisini tokatlayan milletvekiline tepki göstermiş bir kişiyim yani şiddete karşıyım” diyen Gökçek, “Tabii ki DEM Parti’sine karşı olan bu özverili olarak savunma şeklini özellikle seçimlerden önce Kemal Kılıçdaroğlu’na PKK terör örgütünün vermiş olduğu desteğin bir diyeti olarak yaptığını düşünmekteyim. Ve şunu özellikle söyleyeyim: Ama o Kılıçdaroğlu’nu da satıp daha sonra zıp zıp zıplayarak kendi arkadaşları tarafından dalgaya alınmış olan bir milletvekilidir” ifadelerini kullandı.

BAŞARIR: BİR DAKİKADA 6 YALAN SÖYLEDİ, BEN SAĞLAR’IN AVUKATIYIM

Sataşma gerekçesiyle söz isteyen Ali Mahir Başarır, eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Gökçek’in babası eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in tartışmasını hatırlattı.

Başarır, “Şimdi, bu Meclis’te 600 kişi var, bir dakikada 6 yalanı en hızlı söyleyen Osman; ondan dolayı tebrik ediyorum ama birine cevap vereceğim. Benim onur, gurur duyduğum Genel Başkanım Kemal Kılıçdaroğlu’yla ilgili bir laf söyledi, benim Genel Başkanım benim görevimi yaptığı yıllarda baban bunları söylediğinde onu paspas yapmıştı; bunu unutma” şeklinde konuştu.

Osman Gökçek için arsız ifadesini kullanan Başarır, “İki, biz küçükken mahallede çok yaramaz çocuklar olurdu, erik çalardı, arkadaşının topunu çalardı, arkadaşına iftira atardı; annesi döverdi, döverdi, laf söylerdi, hakaret ederdi. Mahallenin büyükanneleri, babaanneleri anneye kızardı ‘Yapma kızım, arsız edersin’. Arsız ne? Artık lafın hükmetmediği, yüzün keçe gibi olduğu durumlar. Aslında biz muhalefet grubu olarak Osman konusunda haksızız, söyleye, söyleye, söyleye Osman’ı arsız ettik, Osman arsız oldu, Osman’a laf kâr etmiyor. Bu Osman’a söylediğim lafları şu mermere söylesem çatlar, en kriminal tipe söylesem ağlar ama Osman’a kâr etmiyor” dedi.

“Artık elimizden geldiği kadar sana dokunmayacağız çünkü sen arsız oldun” diyen Başarır, şunları söyledi:

“Arsızlığın çaresi yok, yüzsüzlüğün çaresi yok. Ya, şu lafları kime söylesem, taşa söylesem çatlar kardeşim, hiç mi utanmıyorsun sen! Bir dakikada 6 tane yalan söylüyorsun burada. Ben Fikri Sağlar’ın avukatıyım kardeşim, ben Fikri Sağlar’ın avukatıyım yani sen bunları uydururken gerçekten akıl tutulması yaşıyorum. Bence artık fazla uğraşmayalım, bu arsızı kendi kaderine bırakalım, belki grubu, Abdulhamit Bey ıslah eder.”

GÖKÇEK: PKK SİZİ DESTEKLERKEN SESİNİZ ÇIKMADI

Başarır konuşmasını tamamladıktan sonra bu kez Osman Gökçek sataşma gerekçesiyle söz istedi ve “Şimdi ben arsızım, siz arlısınız ama PKK terör örgütünün tüm unsurları sizi desteklerken buna hiç ses çıkartmadınız” dedi.

Bunu üzerine CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suçiçmez, “Ya, geç bunu be! Yeter artık ya! Yeter! Siz FETÖ’yü desteklerken Allah sizi affetti de ne
oldu? Geç o ayakları ya!” karşılığını verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Türkan Elçi’yi hedef alan Gökçek, “Aranızda ‘PKK terör örgütü, terör örgütü değildir’ diyen Türkan Elçi’yi aday yaptınız. Evet, sizler PKK terör örgütünün tüm unsurlarının desteğini almanıza rağmen ses çıkarmadınız, evet, aynen böyle oldu” diye konuştu.

CHP milletvekillerinin ayağa kalkarak tepki gösterdiği Gökçek, “Gel, gel, gel. Stajyer kabadayı, gel bakayım, gel. Gel sana bir anlatayım. Gel, bakayım gel, stajyer kabadayı gel. Anca oradan koştun, burada niye yavaşlıyorsun, gelsene? Hele bir gel bakalım” ifadelerini kullandı.

Sibel Suçimez, “Ne ‘Gel’i? Geliriz be! Geliriz, geliriz!” derken, Okan Konuralp “Türkan Elçi’yle ilgili lafını geri al” diye konuştu.

Meclis Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca oturuma ara verirken tartışma Meclis tutanaklarına şu şekilde yansıdı:

OSMAN GÖKÇEK (Devamla) – Aranızda “PKK terör örgütü, terör örgütü değildir” diyen Türkan Elçi’yi aday yaptınız.
OKAN KONURALP (Ankara) – Türkan Elçi’yle ilgili laflarını geri al.
SİBEL SUİÇMEZ (Trabzon) – PKK’cı sizsiniz!
ALİ MAHİR BAŞARIR (Mersin) – Terbiyesiz!
SİBEL SUİÇMEZ (Trabzon) – “Sayın Apo” senin Genel Başkanın söyledi.
OKAN KONURALP (Ankara) – O lafını geri al!
OSMAN GÖKÇEK (Devamla) – Evet, sizler PKK terör örgütünün tüm unsurlarının desteğini almanıza rağmen ses çıkarmadınız, evet, aynen böyle oldu.
OKAN KONURALP (Ankara) – Türkan Elçi’yle ilgili lafını geri al.
BAŞKAN – Sayın milletvekilleri, lütfen…
OSMAN GÖKÇEK (Devamla) – Gel, gel, gel.
SİBEL SUİÇMEZ (Trabzon) – Ne “Gel.”i? Geliriz be!
OKAN KONURALP (Ankara) – Türkan Elçi’yle ilgili lafını geri al.
OSMAN GÖKÇEK (Devamla) – Stajyer kabadayı, gel bakayım, gel.
SİBEL SUİÇMEZ (Trabzon) – Geliriz, geliriz!
OSMAN GÖKÇEK (Devamla) – Gel sana bir anlatayım.
OKAN KONURALP (Ankara) – Türkan Elçi’yle ilgili lafını geri al.
OSMAN GÖKÇEK (Devamla) – Gel, bakayım gel, stajyer kabadayı gel. Anca oradan koştun, burada niye yavaşlıyorsun, gelsene?
OKAN KONURALP (Ankara) – Türkan Hanım’la ilgili lafını geri al.
OSMAN GÖKÇEK (Devamla) – Hele bir gel bakalım!
OKAN KONURALP (Ankara) – Türkan Hanım’la ilgili lafını geri al, geri al lafını.
SİBEL SUİÇMEZ (Trabzon) – Ben stajyer mtajyer değilim, konuşmalarına dikkat et!
OSMAN GÖKÇEK (Devamla) – Yook, yok! Hadi gel, hadi gel, hadi!
OKAN KONURALP (Ankara) – Türkan Hanım’la ilgili lafını geri al.
ERKAN AKÇAY (Manisa) – Sayın Başkan, böyle bir usul yok ya.
OSMAN GÖKÇEK (Devamla) – Ne oldu! Ne oldu!
OKAN KONURALP (Ankara) – Türkan Hanım’la ilgili lafını geri al, geri al o lafını.
SİBEL SUİÇMEZ (Trabzon) – PKK sizin kendinizsiniz!
OSMAN GÖKÇEK (Devamla) – Ne oldu, ne oldu!
SİBEL SUİÇMEZ (Trabzon) – PKK sensin! PKK sensin! PKK senin Genel Başkanın…
OKAN KONURALP (Ankara) – Türkan Hanım’la ilgili lafını geri alacaksın.
OSMAN GÖKÇEK (Devamla) – Hadi gel, hadi gel, gel!
BAŞKAN – Birleşime on dakika ara veriyorum.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x