Yerlikaya: 56 bin yabancı sınır dışı edilmek üzere sevk edildi

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen Göç İdaresi Mobil Araç Teslim Törenine katıldı. İstanbul’da 65 yeni Mobil Göç Noktası aracı hizmete alındı. İstanbul’daki düzensiz göçle mücadele verilerini açıklayan Yerlikaya, “İstanbul’da 1 Haziran 2023- 23 Şubat 2024 tarihleri arasında göçmen kaçakçılığı organizatörlerine yönelik 493 operasyon düzenledik. Bu operasyonlarda 798 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı, bunların 201’i tutuklandı, 103’ü hakkında adli kontrol kararı verildi. Aynı dönemde İstanbul’da yakalanan düzensiz göçmen sayısı ise 80 bin” dedi.

DHA’nın haberine göre, Mobil Göç Noktası araçlarının işleyişi hakkında konuşan Yerlikaya, “Bugün İstanbulumuzda 65 yeni Mobil Göç Noktası aracını daha hizmete alıyoruz. Bu yeni araçlarımızla birlikte İstanbul’da toplam 103 Mobil Göç Noktası’na ulaştık. Böylece denetimlerimizi daha yoğun ve güçlü hale getirdik” dedi. Bakan Yerlikaya, araç sayısının artırılacağına dikkat çekerek hedeflerinin 265 araç olduğunu vurguladı.

‘MOBİL GÖÇ NOKTALARI DÜNYADA İLK’

Yerlikaya, “yeni bir uygulama başlattık; Mobil Göç Noktaları. Bu uygulama dünyada bir ilkti. Güvenlik güçlerimiz gerekli gördüğü durumlarda yabancıların kimlik kontrollerini yapıyor. Kimliği ibraz edemeyenler Mobil Göç Noktası araçlarına davet ediliyor. Bu araçlarda bir göç uzmanımız ve bir tercümanımız görev yapıyor. Araçta yabancının hem parmak izi sorgulaması yapılıyor hem de veri tabanından gerekli kontrolleri sağlanıyor. Bu kontrollerde eğer yabancı düzensiz göçmense sınırdışı işlemlerinin yapılabilmesi için doğrudan geri gönderme merkezlerine sevk ediliyor” dedi.

Uygulamaya 19 Temmuz 2023’te İstanbul’da başladıklarını belirten Bakan Yerlikaya, uygulama başarılı olunca 30 büyükşehirde Mobil Göç Noktası araçlarını faaliyete geçirdiklerini söyledi. Yerlikaya, “İstanbulumuzda 38 aracımız vardı, bugün hizmete alınan 65 yeni araçla bu sayı 103’e ulaştı. 30 büyükşehrimizde toplamda 162 Mobil Göç Noktası aracına ulaşmış oluyoruz. Bu sayıyı daha da artırmaya kararlıyız” dedi.

’56 BİN 620 YABANCI SINIRDIŞI EDİLMEK ÜZERE SEVK EDİLDİ’

Bakan Yerlikaya, “19 Temmuz’dan bugüne kadar sadece İstanbul’da Mobil Göç Noktalarımızda 192 bin 934 yabancının kontrollerini yaptık. Yaklaşık 200 bin, büyük bir rakam. 56 bin 620 yabancı sınırdışı edilmek üzere geri gönderme merkezlerine sevk edildi. 200 bine yakın kontrol, 56 bininin bu mobil göç noktalarımızda düzensiz göçmen olduğu ortaya çıkıyor ve sınırdışı edilmek üzere geri gönderme merkezlerimize sevk ediliyor. Türkiye geneline bakalım. Mobil Göç Noktası araçlarında bugüne kadar Türkiye genelinde toplam 286 bin 102 yabancının kontrolleri yapıldı. 61 bin 429 yabancının düzensiz göçmen olduğu tespit edildi ve bu kişilerin sınırdışı işlemleri başlatılarak geri gönderme merkezlerine sevk edildi” dedi.

‘ORGANİZATÖRLERE 493 OPERASYON DÜZENLEDİK’

Yerlikaya, “Düzensiz göçle ve göçmen kaçakçılığı organizatörleriyle mücadelemiz kararlılıkla devam ediyor. İstanbul’da 1 Haziran 2023- 23 Şubat 2024 tarihleri arasında göçmen kaçakçılığı organizatörlerine yönelik 493 operasyon düzenledik. Bu operasyonlarda 798 göçmen kaçakçılığı organizatörü yakalandı, bunların 201’i tutuklandı, 103’ü hakkında adli kontrol kararı verildi. Aynı dönemde İstanbul’da yakalanan düzensiz göçmen sayısı ise 80 bin” ifadelerini kullandı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x